Rana Birden

Kale Grubu | Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı

Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesi Avrupa Birliği Yüksek Lisans Programı'nı tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına 1999 yılında başlamış ve 24 yıl boyunca farklı sivil toplum kuruluşları ve şirketlerde kamu ilişkileri alanında kariyerine devam etmiştir. 

İktisadi Kalkınma Vakfı Kıdemli Araştırma Uzmanı, Avrupa Birliği Sivil Toplum Geliştirme Programı Proje Koordinatör Yardımcısı, Bahçeşehir Üniversitesi AB Araştırma ve Dokümantasyon Koordinatörü, Toplumsal Katılım ve Gelişim Vakfı Direktörü olarak görev yapmıştır. 

Rana Birden ayrıca Sabancı Vakfı, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı, Charles Stewart Mott gibi birçok vakıf ve derneğin danışmanlığını yürütmüştür. Birden, 2012-2014 yılları arasında Global İlişkiler Forumu Derneği Genel Müdürü, 2014-2016 yılları arasında ise Türkiye Avrupa Vakfı ve C20 Yürütme Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 

Sivil toplum konusundaki tecrübe ve vizyoner bakış açısıyla birçok başarıya imza atan Rana Birden, 2016 yılından itibaren sorundan değil sorumluluktan beslenen sivil girişim ruhunu harekete geçirmek için yeni iş modelleri geliştirmeyi hedefleyen Kale Grubu’nun kamu ve kurumsal iletişim çalışmalarının tamamından sorumlu olmuştur. 

Kendisini sivil toplum gönüllüsü olarak tanımlayan Birden, yedi yıldır Kale Grubu’nun tüm Kurumsal İletişim, Kamu İlişkileri, Topluluk Yönetimi ve Sosyal Sorumluluk projelerine liderlik etmektedir. Ayrıca Dr. (h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV)’nin Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.