Berna Özdemir

Allianz Türkiye | Head of Corporate Communications and Sustainability

Kadıköy Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Berna Özdemir, profesyonel hayatına 2006 yılında Effect BCW’de başladı. 2008 yılında adım attığı sivil toplum kuruluşu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın basın ofisinde yedi yıl boyunca İstanbul Film, Caz, Müzik, Tiyatro Festivalleri, İstanbul Bienali gibi, İstanbul’un kültür sahnesini şekillendiren birçok etkinliğin iletişimini yürüttü. 2015 yılında katıldığı Allianz Türkiye bünyesinde kurumsal iletişim, kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik alanlarına liderlik ediyor.

 

Allianz Türkiye çatısı altında iyi bir çevre için, toplumun iyiliği için, daha iyi bir kurum olmak için gelecek nesillere değer yaratan projelere imza atan Özdemir, kendi dönüşümüyle sektöre liderlik etmiş olan kurumun sürdürülebilirlik yolculuğunu, finansal bir kuruluş olarak ekosistemini de şekillendirme noktasına taşıdı. Kurum bünyesinde çevre ve iklim değişikliği hizmetleri departmanının kurulmasına; kurumun sürdürülebilirlik alanında kazandığı tecrübeyi ve risk yönetimi uzmanlığını, aynı hedef için mücadele eden diğer şirketlerle paylaşmaya başlamasına liderlik etti. Halka açık olmayan şirketler arasında bir ilki gerçekleştirerek, entegre düşünceye ve entegre raporlamaya geçilmesini sağladı. Allianz Motto Hareket ve Nefes Ol gibi etki odaklı kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülleri gibi prestijli kurumlardan ödüller alan Özdemir, Business Life Dergisi’nin 2021 yılı “Basın Dostu 50 İletişimci”, 2022 yılı “İletişimin 30 Mimarı” ve 2023 yılı “Türkiye’nin En Yetkin 50 Kurumsal İletişim Lideri” listelerinde yer aldı.

 

Sürdürülebilirliği ve sosyal etkiyi, hem profesyonel hem de özel hayatının merkezine alan Özdemir, ERTA, FODER, Koruncuk, SKD, TEİD, TSB, TÜSİAD, UNGC, YASED ve Yuvam Dünya gibi birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev alıyor. Galatasaray Spor Kulübü kongre üyesi ve Berlin kökenli sivil toplum kuruluşu Institute for Sound and Music’in danışma kurulu üyesi olan Özdemir, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine Next-Gen programı kapsamında mentorluk vererek gelecek nesilleri, özellikle sürdürülebilirlik konusunda cesaretlendirmeyi hedefliyor. Özdemir, 2 kediye, 1 köpeğe ve 1 insana annelik etme ve onlara sürdürülebilir bir hayat sunma görevine de 7/24 devam ediyor.