Ayça Kaya

SEPHORA Türkiye | CMO

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra 2000 yılında PwC Danışmanlık Departmanı'nda kariyerine başlayan Ayça Kaya, 2003-2010 yılları arasında Petrol Ofisi Strateji Planlama Müdürlüğü ve Pazarlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2010-2014 yılları arasında Turkcell'de segment bazlı Pazarlama & Sadakat Programları Müdürlükleri ve Genç Turkcell (GncTrkcII) Pazarlama Müdürü olarak kariyerine devam etti. 2014-2017 yılları arasında Microsoft Türkiye Pazarlama Direktörlüğü görevini yürüten Ayça Kaya, 2017 yılında Sephora Türkiye’de Pazarlama ve E-ticaret Direktörü olarak göreve başladı.

Halihazırda, Kaya, dünyanın lider, yaratıcı ve sevilen omni-kanal kozmetik perakendecisi olan Sephora'nın, 100'den fazla seçili ve özel markasının yanı sıra 1000'den fazla ürün yelpazesine sahip olan portföyündeki markaları yönetiyor. Bulunduğu CMO pozisyonu kapsamında, Marka Pazarlama İletişimi, CRM, Ticari Pazarlama ve Ürün gruplarına liderlik ediyor. Bunun yanı sıra 2023 yılındaki pazarlama stratejisini; hacimsel büyüme hedeflerinin yanı sıra omnichannel yaklaşımı ile müşteri deneyimi ve marka inşaasına odaklı bir yıl olarak tanımlıyor.

Topluma fayda sağlayacak sürdürülebilir projelere öncülük eden Kaya, özellikle kadın girişimcileri kozmetik & bakım sektörü odağında destekleyecek kurumsal sosyal sorumluluk projelerine yatırımı sürdüreceklerinin altını çiziyor. Pandemi ile birlikte, daha önce dokunarak test etmeyi merkezinde tutan kozmetik ve bakım sektörünün deneyim ve ürün dönüşümünü heyecan verici buluyor ve Sephora olarak uzmanlığın yanında yaratıcı, yenilikçi ve entegre dijital teknolojilere yatırım yaparak güzellik dünyasında bir kez daha ezberleri bozmayı hedeflediklerini belirtiyor.