Banu Soyak

Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı - Lenovo

Banu Soyak; orta ve lise eğitimini Avusturya Lisesi’nde ve üniversite öğrenimini de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde bitirdikten sonra iş hayatına R.J.Reynolds Tobacco şirketinde başladı. Türkiye’nin önde gelen Reklam şirketlerinden biri olan Young & Rubicam Reklam ajansında çalıştı. Daha sonra Microsoft Türkiye’ye Bilgisayar Satış Kanallarından Sorumlu Pazarlama Müdürü olarak katıldı.

Microsoft Türkiye’de 4 yıl Kanal Pazarlama ve İş Geliştirme rollerinde çalıştı. Daha sonra Microsoft’ta Avrupa Pazarlama Birimi’ne bağlı Güney Avrupa ve Ortadoğu Kanal Pazarlama Direktörlüğü görevine terfi etti.

8 yıl boyunca İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Türkiye, Israil, Rusya, Çekoslovakya, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Güney Africa, Kuzey Afrika, Sudi Arabistan gibi ülkelerinin içinde yer aldığı Güney Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi; Doğu Avrupa ve Ortadoğu Bölgeleri Kanal Pazarlama Direktörlüğü rollerinde bulundu. Bundan sonraki sürece Türkiye Microsoft’ta devam etme kararı alarak Satış Müdürlüğü, Perakende İş geliştirme ve Tüketici Kanalları Kategori Müdürlüğü gibi farklı ülke görevlerinde yer aldı. Kurumsal tecrübesinin yanı sıra girişimcilik tecrübesi de bulunan Banu Soyak, 2019 Ocak ayından beri Lenovo Türkiye Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır. 2021 ve 2022 yıllarında  Fortune Türkiye En Etkin 50 CMO Ödülü’nü ve 2021 yılında da Fast Company Türkiye En iyi Digital CMOları Ödülleri’ini kazanmıştır.  Evlidir, 3 çocuğu vardır. Kadının iş hayatında yer alması, ekonomiye katkısını artırmak gibi konularda çeşitli çalışmalar yapmıştır ve bu alanda çeşitli çalışma guruplarında çalışmalarını sürdürmektedir.